Статті

Різновиди захисного медичного одягу

Медичний захисний одяг — це ефективний бар’єр від різних мікроорганізмів, які містяться у повітрі та рідинах. У ширшому розумінні терміну, це різновид спецодягу загального призначення. Чому саме загального? Тому що костюми для медиків використовують і в інших галузях, навіть у побуті.
Захисний одяг дуже важливий в повсякденній роботі медичних співробітників, не лише зараз, коли коронавірус охопив світ. Грип, вірусні пневмонії, інфекції — медпрацівники щорічно, щодня стикаються із новими небезпеками. Тому їх захист — це в першу чергу наша безпека і шанс на отримання допомоги.
Захисний одяг – це:

Класифікують та розрізняють його за багатьма ознаками. У цій статті ви дізнаєтеся про різновиди засобів індивідуального захисту для медичних працівників.
У першу чергу вироби поділяють на гігієнічні та стерильні. До першого типу відносяться халати для приймання пацієнтів. Їх використовують косметологи, масажисти, дерматологи та ін. У стерильних ЗІЗ проводять операції та різні процедури пацієнтам.

Завжди вивчайте характеристики одягу (протичумний костюм якого типу). Звідси відразу виникає питання – протичумне, це як?

Річ у тому, що усі засоби захисту для медпрацівників класифікують згідно із системою стандартів на протичумні костюми 1-4 типів. Назва несе історичний характер, тому що ще в далекі часи, в період епідемії чуми лікарі носили досить дивний одяг (той самий з маскою у вигляді черепа птаха). Часи йшли, технології змінювалися і залишилася тільки назва від колишнього одягу.

Класифікація ЗІЗ для медиків

За якими критеріями та як можна розрізняти костюми? Збережемо логічну послідовність, розпочнемо з того, що увесь захисний спецодяг доцільно класифікувати на категорії та підвиди. Передусім абсолютно усі вироби можна поділити на ті, ізоляційні та захисні.
Ізоляційні ЗІЗ поступаються за своїми експлуатаційними характеристиками, вони мають менший термін експлуатації. Найпопулярніший приклад такого спецодягу – халат для відвідування пацієнтів у лікарні. Також основними відмінностями є такі критерії, як:

 • рівень захисту;
 • призначення;
 • склад матеріалу;
 • вартість і тд.

Захисні костюми медпрацівники використовують у надзвичайних ситуаціях, коли ризик зараження надзвичайно високий. Такий одяг захищає не лише від вірусів, але й від електромагнітного випромінювання.

Одноразові та багаторазові ЗІЗ

Одноразовий захисний медичний одяг. Термін “одноразовий” у даному контексті зовсім не вказує на те, що після одного застосування ЗІЗ треба утилізувати. Сучасні вироби одягають до 5 разів! (Вони не придатні для тривалого, регулярного носіння.) Це можуть бути халати, костюми та комбінезони з синтетичних матеріалів.
Багаторазовий одяг відрізняється тривалішим терміном експлуатації, та наступними характеристиками:

 • міцніші шви (армовані);
 • можна ремонтувати у разі пошкодження;
 • піддаються стерилізації;
 • мають кращий бар’єрний захист;

Багаторазові костюми вдягають до 50 разів. Також вироби класифікують за їх дизайном.

Захисний спецодяг - різновиди та короткий опис

Як вже згадувалося вище, залежно від крою і відповідно до дизайну, можна виділити наступні різновиди виробів:

Костюм — це роздільні верх та низ. Складається комплект із куртки та штанів. Обов’язково мають бути манжети й капюшон. Вдягати його можна на верхній одяг або уніформу. Найчастіше разом з цим комплектом використовують бахіли, рукавички, маски та окуляри або екрани.

Халат — довгий одяг в підлогу на запах або з блискавкою. Усі сучасні вироби мають блискавку (одно або двосторонню). Запах був на застарілих моделях. У цього спецодягу також передбачені прогумовані деталі, капюшон і декілька кишень.

Комбінезон — універсальне поєднання штанів і сорочки. Цілісний наряд повністю вас захищає. Тому це кращий варіант ЗІЗ. На цьому класифікація не закінчується, ми дісталися тільки до середини. Розгляньмо спецодяг по складу матеріалів, з яких його створюють.

Матеріали для пошиття ЗІЗ для медпрацівників

Захисний спецодяг виготовляють з натуральних і синтетичних матеріалів. Також виробники можуть використати різні просочення для надання більшої міцності виробам. Натуральні тканини в чистому вигляді сьогодні мало хто використовує як бар’єр від патогенів.
Щоб забезпечити людині безпеку в агресивному середовищі з високою концентрацією мікроорганізмів доцільно використати моделі із синтетичним покриттям або із полімерів. Вибір комплектів з нетканих матеріалів дуже різноманітний. Вони можуть бути з ворсом і безворсими. Для їх створення використовують:

 • спеціальну мембрану;
 • спанбонд;
 • медіспан;
 • поліпропілен;
 • поліефірні волокна та ін.

Кожен з перерахованих варіантів має різні характеристики, згідно з вимогами європейських норм і стандартів. Вироби мають бути легкими, у буквальному розумінні слова — невагомими, але при цьому досить міцними та стійкими до розривів. Ще дуже важливо забезпечити комфорт людині.

При купівлі спецодягу звертайте увагу на бренд. Віддавайте перевагу тільки перевіреним виробникам та уникайте підробок.

Коментар до “Різновиди захисного медичного одягу

 1. Дуже корисна інформація.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *