Статті

Різновиди тканин, з яких шиють сучасні різновиди захисного одягу спеціального призначення

Найважливіший форм-фактор при виборі захисного спецодягу — це матеріал, із якого його виготовляють. Від властивостей тканини залежать експлуатаційні характеристики та ціна виробів, а також сфера використання. Саме тому ому так важливо вміти розбиратися в матеріалах, які вони: синтетичні або натуральні, вологовідштовхуючі або ні. Ці знання допоможуть обрати кращий комплект захисного одягу для вашої діяльності.

Класифікація і категорії ЗІЗ

Спецодяг — це різновид засобів індивідуального захисту, який служить бар’єром між шкірою та агресивними речовинами, мікроорганізмами та механічними частками. Класифікувати його можна за такими характеристиками:

 • одноразового чи багаторазового призначення;
 • стерильний чи не стерильний;
 • спеціальний чи універсальний.

Отже, вибір матеріалу – це основа створення всіх ЗІЗ. Вимоги щодо властивостей текстилю (і синтетичних, і натуральних) регламентуються європейськими та міжнародними нормами.
Що потрібно знати кожній людині – так це те, що у кожний вибір має свій термін експлуатації. наприклад одноразові костюми можна вдягати до 5 разів. Багаторазові спецкостюми набагато стійкіші й витримують до 50 вдягань.
Спецодяг призначений для того, щоб захищати відкриті ділянки шкіри, робочу уніформу від забруднень та контактів із патогенним середовищем. У багатьох закладах, установах та на різних підприємствах комплекти ЗІЗ є невід’ємною частиною дрес-коду.

Властивості тканини для захисних комбінезонів

Говорячи, про експлуатаційні характеристики у першу чергу слід відзначити їх гіпоалергенність. Не менш важлива вага виробу. Сучасні захисні комбінезони, костюми та халати мають бути зручними та комфортними. Іноді у костюмі людина перебуває тривалий час (8-12 годин і і більше). У такому режимі працівник має почувати себе не тільки захищеним, а й комфортно.
Основні властивості захисного одягу

 • гігроскопічність;
 • проникнення повітря;
 • антистатичність;
 • стійкість до різних речовин (жири, мастила, луги, кислоти);
 • міцність, стійкість до розривів;

А ще матеріал має бути приємним на дотик.

Типи тканин, які дійсно відповідають всім вимогам та підходять для пошиття ЗІЗ

Усі види текстилю для пошиття захисних костюмів, халатів і комбінезонів можна розділити на три великі групи (за походженням):
натуральні;
синтетичні;
змішані.
Давайте більш детально розглянемо кожну з них.
Синтетичні матеріали виготовляють з полімерних волокон. Для цього використовують нафтопродукти, целюлозу, полівінілхлорид та ін. Вони легкі, як пух, мають підвищену зносостійкість.
Сучасні технології дозволяють створювати дихаючу безворсу тканину. Додатково можуть бути використані поліуретанові просочення. Для утеплення підійде фліс для утеплення або футер. Волокна можуть бути різної товщини, і чим показник вищий, тим міцніше буде костюм.

Матеріали:

 • оксфорд;
 • спанбонд;
 • медіспан;
 • нейлон, тощо.

Натуральний текстиль — актуальний сьогодні, як і багато років тому. Він підходить для робочої форми медпрацівників, кухарів, косметологів і сотні інших професій.
Бавовна — основа більшості таких костюмів, але можливе використання інших видів:

 • саржа;
 • парусина;
 • сукно;
 • шерсть та ін.

Цікавий факт! Азбест – мінерал, який не горить. Його використали для створення костюмів пожежників.

Одноразові матеріали для пошиття захисних костюмів

Захисний одяг (одноразовий) створюють з нетканих матеріалів синтетичного походження. Сьогодні їх різновидів дуже багато: поліпропілен, пвх, одношаровий спанбонд, biztext та ін. Вони легкі, створюють відмінну бар’єрний захист, але не придатні для тривалої, регулярної експлуатації. Такі ЗІЗ не можна ремонтувати і дезінфікувати.

Натуральні тканини - що про них треба знати

Бавовна відрізняється своєю легкістю і здатністю відмінно вбирати піт. Підходить для пошиття робочих комбінезонів. Вона не накопичує статичну електрику і легко піддається стерилізації.

Брезент складається з льону, допустимі варіанти мікс льону і бавовни (у різному процентному співвідношенні). Відрізняється гігроскопічністю, високою гігієнічністю. Він стійкий до високих температур. Проте швидко піддається деформації та жорсткий на дотик матеріал підійде для спецодягу працівникам зварювальних установок, в металургійній промисловості та інших сферах.

Шерсть відмінно тримає тепло. З неї шиють спецодяг для роботи в холодному кліматі. Вона дихає, приємна на дотик, м’яка та еластична. Але варто пам’ятати, що вона накопичує статичну електрику і пил. Для мінімізації цього недоліку використовують спеціальні просочення та антистатики.

Тканини змішаного походження

Змішані (сумішеві) матеріали для захисних костюмів найміцніші та надійніші. Сортамент дуже різноманітний, відрізняється в основному співвідношенням синтетичних і натуральних волокон. Диференціювати їх можна за такими критеріями, як:

 • щільність;
 • вид переплетення;
 • структура волокон.

Ти-Си, грета, сатторі — це різновиди змішаного текстилю, з якого сьогодні шиють захисні комбінезони.
Додатково виробник використовує речовини та суміші для покриття ЗІЗ, такі як: ПлПУ, АСО, МВО та ін.

Tu – Cu (для медичних костюмів) складається з х/би волокон і поліефірних ниток. Відштовхує вологу, зручний для тривалого носіння текстиль. Його легко прати та стерилізувати, можна використовувати багаторазово. Одяг з нього підлягає ремонту у разі ушкодження цілісності.

Сатторі — в складі поліестер і бавовна, в процентному співвідношенні 65/35. Приклад – саржа – один з популярних різновидів, дістала свою назву за рахунок спеціального саржевого сплетення ниток.

Грета дещо відрізняється від попередніх різновидів складом і способом плетіння. По-перше, в складі фактично порівну вміст бавовни та поліестеру. По-друге, полотно складається з двох шарів: верхній захисний шар синтетичний, а внутрішній натуральний.

Підбиваємо підсумки

Вам був представлений далеко не повний список тканин для пошиття спецодягу, а лише найпопулярніші екземпляри. Технології не стоять на місці, різні виробники регулярно представляють нові покоління волокон, ниток, полотен для створення спеціальних костюмів.
На кожному комплекті обов’язково вказують склад, кліматичне виконання та іншу інформацію. Чим гірше захисні властивості, тим дешевше вартість захисних костюмів. При купівлі зверніть увагу на вигляд швів, найміцніші – армовані. Такий одяг підійде для експлуатації в екстремальних умовах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *