Захисні бахіли, вони ж чохли захисні, що одягаються поверх взуття, використовують в гігієнічних цілях. Головне їх призначення — це збереження та підтримання чистоти в приміщенні. Найпоширеніші моделі бахіл це ті, які ми купуємо в аптеці для відвідування хворих в медичних установах. Насправді асортимент на багато ширший, і чохли використовують навіть в музеях. Розберімося, які сьогодні виготовляють бахіли, як їх розрізняють, тощо.
Заходячи з вулиці у приміщення, ми ніколи не замислюємося скільки мікробів переносимо на підошві власного взуття. Це різні віруси, бактерії та навіть яйця паразитів. Тому дуже важливо не допустити поширення цих патогенів в установах, де підвищені вимоги до санітарних норм.
Різновиди бахіл

Сьогодні виробництво ЗІЗ досить різноманітне. Всі сучасні чохли для взуття можна класифікувати за такими групами, як:
- одноразові / багаторазові;
- з ручною / машинною резинкою;
- склад матеріалу, з якого виготовлені;
- дизайн;
- ступінь бар’єрного захисту;
- стійкість до розривів і механічних пошкоджень.
Давайте більш детально розглянемо ці характеристики.
Одноразові та багаторазові захисні бахіли відрізняються терміном експлуатації. Якщо одноразові вироби придатні тільки для 1-5 вбувань, то багаторазові спокійно витримують до 50 примірок.
Захисні бахіли одноразові не можна стерилізувати. Після використання вони піддаються утилізації. У разі пошкодження цілісності їх не можна відремонтувати. Вироби швидко протираються і втрачають свої захисні функції.
Після використання їх обов’язково потрібно утилізувати. В установах є спеціальні урни, куди їх викидають.
Ручна / машинна резинка — що це?
Залежно від того, руками людини була вставлена резинка (гумка) або за допомогою автоматизованого обладнання, розрізняють ручні та машинні ЗІЗ. У моделях, які виробляють ручним способом, вставлені цільні гумки. Їх вручну затягують на плівку для бахіла, згинають і зварюють спеціальним швом.
При машинній збірці дві гумки кріпляться на лицьову і виворітного боків виробів, згинаються, також зварюються, складаються вдвічі й тільки потім пришивають основний захисний матеріал. Чим міцніше плівка і вища якість гумки, тим більш зносостійкі чохли виходять. Наприклад, найпростіші моделі можна носити не більше 5 хвилин, а найміцніші до 5 і навіть 8 годин.
Матеріали для виготовлення

Сьогодні виробники в основному використовують неткані матеріали синтетичного походження. Найпопулярніший серед них — спанбонд. Також бахіли захисні для взуття виготовляють із:
- ПНД (HDPE);
- ПВД (LDPE);
- хлорполіетілен (CPE).
Матеріали повинні бути легкими, не створювати дискомфортних відчуттів при експлуатації. Вони не пропускають рідини, пил. Є вироби для різних кліматичних умов: помірного, тропічного і холодного кліматів.
Що стосується дизайну, то чохли для взуття можуть бути виготовлені з високими манжетами, бути вище щиколотки, аж до самого коліна. Є моделі зі зміцненним носком. У передню частину бахіл вставляється спеціальна пластина, яка захищає пальці від ударів.
Останні два критерії можна об’єднати в одну групу і відповідно до них класифікувати бахіли таким чином:
- Extra бахіли — міцні, фактично нічого не важать (маса 1-ої пари всього лише 4 гр.). Вони міцні та виготовляються в єдиному універсальному розмірі.
- Extra Plus — вироби з подвійною резинкою. Підходять для тривалого носіння, відрізняються відмінною фіксацією.
- Супер міцні — з усіх наявних різновидів, ці найбільш стійкі до різних механічних пошкоджень, проколів, розривів. Їх можна носити не знімаючи до 5 годин, а після стерилізації надягати повторно. Важать такі ЗІЗ теж мало (9 гр пара).
- Особливо міцні виготовляють з матеріалів щільністю не більше 50 мкм. Вони захищають від пилу та вологи протягом 4 годин, комплектуються подвійними гумками, тому міцно сидять на ногах.
- Бахіли підвищеної міцності виготовлені в універсальному розмірі з матеріалу щільністю не більше 40 мкм.
- Текстуровані, рифлені, мають матову поверхню. Використовують їх хірурги, працівники реанімації та травматології. Підходять на будь-який розмір ноги.
- Ламіновані бахіли універсальні (надміцні). Їх виготовляють із матеріалу щільністю 40 мкм. Єдиний екземпляр захисних чохлів для взуття, який можна носити 8 годин підряд.
На упаковці обов’язково має бути вказано, до якого класу відносяться ЗІЗ. Ви можете запросити інформацію про виробника у продавця. Найчастіше продаються вироби по 30-50 пар в одній коробці. Ви їх можете купити поштучно або замовити цілу коробку.
Де ще використовують бахіли, окрім медицини
Крім медичних установ бахіли знайшли широке застосування в приміщеннях, де важливе дбайливе ставлення до підлогових покриттів. Наприклад, в музеях і боулінг клубах.
Для підтримки гігієни та чистоти їх використовують в косметологічних центрах, ветеринарних клініках, санітарно-епідеміологічних службах. Чохли для взуття є невід’ємною частиною спецзахисту в:
- харчовій промисловості;
- дезінсекції та дератизації;
- хімічній промисловості;
- харчовій галузі та ін.
Навіть вчителі та вихователі дитячих садків були змушені працювати у бахілах через епідемію коронавирусу. У багатьох установах було прийнято рішення посилити вимоги до ЗІЗ, тому працівники змушені проводити робочий день не тільки в бахілах, але і захисних екранах. Купити найпростіші моделі можна в будь-якій аптеці. Коштують вони не дорожче ніж захисна одноразова маска.
На що звернути увагу при виборі ЗІЗ
При купівлі засобів індивідуального захисту довіряйте перевіреним виробникам. В Україні їх виробляє компанія Венетомед. В інтернеті багато інформації про різні імпортні бренди. Українські зразки не поступаються за якістю та відповідають європейським і міжнародним стандартам безпеки.