Статті

Правила догляду за медичним одягом

Медичний захисний одяг використовують медичні працівники як бар’єрний захист від патогенів. Він поділяється на види та класи. Захисний одяг може бути одноразовим та багаторазовим, тканим і нетканим, вологостійким чи ні. Загалом вибір досить різноманітний.
Абсолютно будь-який різновид багаторазових захисних комплектів вимагає спеціального догляду. Дотримання простих правил експлуатації, зберігання допомагає продовжити експлуатаційні характеристики та охайний вигляд виробів.
Захисні комплекти використовують у роботі не лише медичні працівники. Вони обов’язкові для усіх професій, де особливі вимоги до санітарних норм і гігієни :

 • лікар;
 • кухар;
 • фармацевт;
 • хімік-лаборант;
 • дезінсектор;
 • військовий (при деяких видах роботи) та ін.

Засоби індивідуального захисту (далі ЗІЗ) загального призначення виготовляють тільки з нетканих матеріалів. З тканих (текстиль х/б) відшивають робочу уніформу. У випадках, де висока концентрація небезпечних патогенів, є пари агресивних хімічних речовин, потрібні щільніші надійні екземпляри. Дуже важливо щоб захисний комплект забезпечував термообмін людині, яка його одягає.
Чи ви знаєте, як доглядати за комплектами захисного одягу? Як його зберігати та чистити?

Основні етапи догляду за ЗІЗ

Отже, як же правильно доглядати за ЗІЗ. Давайте детальніше розглянемо особливості чищення, прання, стерилізації спецодягу загального призначення. Спочатку поговорімо про зберігання. Це теж обов’язкова частина догляду, зберігають костюми в спеціальних приміщеннях.
Нові комплекти зберігають в упаковках, а багаторазовий одяг після стерилізації лежить окремо у спеціальних приміщеннях. Одноразові комплекти після експлуатації утилізують, а багаторазові оглядають на цілісність та відправляють стерилізувати.
Основні правила зберігання ЗІЗ (халати, комбінезони, бахіли, маски та ін.)

 • Температура в приміщенні для зберігання від 10 до 30 градусів С.
 • Відносна вологість повітря не нижче 50 не більше 70. Для цього в приміщенні встановлюють термометр і гігрометр.
 • Вироби з мембранних матеріалів і прогумовані екземпляри зберігають в приміщеннях, захищених від сонячного світла.
 • Заборонене зберігання в приміщеннях з агресивними речовинами.
 • Інші вимоги можуть бути викладені в інструкції по застосуванню від виробника.

Одягають спецкомплекти в окремих кімнатах гігієни, знімають теж. Взагалі складське приміщення призначене тільки для зберігання стерильного одягу.
Одноразові костюми після носіння складають у спеціальні урни. Після цього їх утилізують. Використовувати повторно, стерилізувати, прати та прасувати їх не можна.
По-перше, в такий спосіб вони втрачають свій бар’єрний захист і естетичний зовнішній вигляд. По-друге, це строго заборонено Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я.
Найпопулярніші одноразові комбінезони, які широко використовуються в Україні : TYVEK, CASPER M3, DuPont, Венетомед.
Венетомед (ТМ Венето) – це єдиний виробник спеціалізованих ЗІЗ в Україні.

Як правильно чистити ЗІЗ?

Вся інформація з догляду за засобами індивідуального захисту узята із таких документів:
1. Практичне керівництво по біологічній безпеці WHO.
2. Стандарти Управління з охорони праці для гемоконтактних патогенів OSHA.
Після експлуатації усі вироби й предмети ЗІЗ збирають в спеціальні контейнери різних кольорів. Так легше утилізувати одноразові халати та відправляти на стерилізацію багаторазові ЗІЗ. Багаторазові рукавички, наприклад, кожного разу обробляють розчином для дезінфекції.
Залежно від складу матеріалу спецодягу, його призначення, доступні такі методи стерилізації :

 • стерилізація сухим жаром;
 • стерилізація вологим жаром;
 • холодна дезінфекція;
 • кварц;
 • гаряча хімічна чистка.

У лікарнях й інших медичних установах є спеціальні протоколи, згідно з якими вони діють при обробці спецодягу. Це необхідно для того, щоб підтримувати чистоту і стерильність у будівлі, а також для забезпечення:

 • захисту пацієнтів від можливих патогенів;
 • захисту медпрацівників від інфекцій і вірусів, що містяться у повітрі та людських рідинах;
 • можливості відвідування пацієнтів;

Більшість наявних патогенів знищують під дією високих температур. Обробка гарячою парою, прання у кропі, занурення виробів в спецрозчини для знезараження, виморожування при критично низьких температурах — це ефективні способи стерилізації. До того ж вони коштують дешевше, ніж багато інших видів обробки.

Елементарний приклад: багаторазові тканинні маски, які перуть, кип’ятять і прасують. Нема потреби використати хлорвмісні засоби (білизна, дезактин, хлорка та ін.)

Особливо популярною стала тема догляду за ЗІЗ після пандемії коронавірусу. За ці два роки людство навчилося використовувати тканинні маски й інші атрибути захисту.
Учені помітили, що серйозне відношення до захисту від коронавірусів SARS – Cov – 2 серед населення привело до зникнення деяких видів грипу. Це стало можливим завдяки тому, що люди масово почали використати захисний одяг.

Знезараження багаторазового захисного одягу від Венетомед

Знезараження ЗІЗ Венетомед (ТМ Венето) проводять наступним чином: комплекти повністю занурюють у 6% розчин перекису водню з 0,5.
Потім його занурюють в розчини поверхнево-активних речовин (ПАР) або у речовини що не містять хлор на 30 хвилин мінімум.
На третьому етапі проходить машинне прання комплектів ЗІЗ при температурі води від 50 С.
Просушують халати лише у вертикальному положенні при кімнатній температурі на свіжому повітрі до повного висихання. Уникайте попадання прямих сонячних променів.
Після кожного циклу обробки засобів індивідуального захисту і перед експлуатацією необхідно проводити візуальний огляд на цілісність матеріалу та швів. Якщо під час огляду костюмів були виявлені ушкодження будь-якого характеру — ЗІЗ утилізують.

Знезараження за допомогою радіації

Радіація — це відмінний нейтралізатор мікробів та бактерій. Для обробки багаторазових медичних виробів і рукавичок також можуть використати цей метод. Потрібне іонізуюче устаткування, яке випромінює радіацію. Після стерилізації вироби є абсолютно безпечними для людини. Радіацією можна обробляти навіть упаковані продукти.
Усі багаторазові комплекти розраховані на певну кількість циклів використання. Уся інформація по експлуатації та зберіганню має відповідати сертифікатам відповідності й ТУ. Тому, якщо вам важлива безпека і здоров’я, використайте сертифіковані ЗІЗ.
Венетомед — це зразок якості не лише на українському, але і європейському ринках. Для створення багаторазового одягу використовують медиспан і смс. Їх можна стерилізувати й використати повторно. Придбати засоби індивідуального захисту українського виробництва ви можете оптом й у роздріб.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *