Статті

Як правильно носити медичну маску?

Вже другий рік поспіль у світі вирує коронавірус. З’явилися його нові штами, на порозі 3 хвиля масових захворювань. Життя в усьому світі кардинально змінилося. Посилилися вимоги до перебування на вулиці, без маски заборонено виходити з дому. Але як правильно носити медичну маску до цього часу не всі знають. Дотримання елементарних правил допоможе вам уберегти себе і близьких від Covid-19.

У даній статті ви дізнаєтеся все про маски захисні:

 • Які бувають маски?
 • Як їх правильно надягати / знімати?
 • Як часто міняти маску?
 • Які ЗІЗ можна стерилізувати й використовувати повторно?

Ви дізнаєтеся багато нової та корисної інформації, тому обов’язково прочитайте статтю до кінця.

Захисна медична маска — визначення, склад, основна інформація

Захисна маска — це індивідуальний засіб захисту, що надягається на обличчя. Виріб закриває органи дихання (рот/ніс). Виконує дві захисних функції:

 • перешкоджає поширенню патогенів, якщо її носить заражена людина;
 • фільтрує повітря, який вдихає здорова людина.

Говорячи про засоби індивідуального захисту в першу чергу мається на увазі те, що 1 маску носить 1 людина. Ні в якому разі не можна її після надягання передавати іншій особі. Якщо хочете допомогти другу чи знайомому, краще носіть при собі кілька нових стерильних виробів, в разі необхідності поділіться ЗІЗ.
На відміну від респіраторів маски не можуть блокувати дрібні тверді частинки (пил). Конструкційною особливістю в таких засобах захисту є відсутність спеціального клапана для полегшення видихів.
Сучасний виріб складається з таких елементів:

 • полотно (є фільтром);
 • алюмінієва вставка, за допомогою якої можна забезпечити щільне прилягання за формою вашого носа;
 • кріпильні елементи — гумки у вигляді вушних петель, також це можуть бути зав’язки з тканини.

Є вироби без алюмінієвих пластин, вони менш щільно прилягають до обличчя.
ЗІЗ бувають одноразовими та багаторазовими. Багаторазові — це тканинні вироби, які можна прати й прасувати. Як правило, вони складаються з двох шарів хб матеріалу.

Як правильно носити медичну маску

За всіма правилами експлуатації даних ЗІЗ необхідно дотримуватися наступних вказівок. По-перше, її можна не надягати, перебуваючи на відкритому повітрі. Вдягати рекомендовано у наступних випадках:

 • під час поїздок у громадському транспорті;
 • при догляді за хворою людиною;
 • якщо ви самі застуджені;
 • при спілкуванні з людьми у яких явні ознаки захворювання (кашель, нежить).

По-друге, надягати виріб потрібно чистими руками. Тому попередньо обробіть руки САНІТАЙЗЕРОМ або антибактеріальною серветкою.
Полотно найчастіше двокольорове — це потрібно для того, щоб ви не плутали лицьову і виворітну сторони. Білий колір це лицьова сторона, а синій / блакитний виворітна. Надягаємо виріб кольоровою поверхнею назовні! Не слухаємо ніяких «байок» про два варіанти носіння. Якщо вам попалася одноколірна маска, подивіться до якої сторони припаяні навушні петлі – це буде лицьова сторона.
Знімати ЗІЗ потрібно теж потрібно вміти. Беремо виріб тільки за фіксуючі гумки, після експлуатації виріб відправляємо у відро для сміття! Використаний ЗІЗ заборонено носити в сумці, в кишенях одягу.

Як часто слід міняти маску

Тепер поговоримо про режим носіння ЗІЗ на прикладі отриманих результатів в період 1-ої хвилі Covid-19. Довше за всіх носили маски медичні працівники, в буквальному сенсі слова «цілодобово». Така експлуатація засобів захисту показала наступні результати:

 • регулярне носіння сприяє погану вентиляцію легенів, провокує появу інших хвороб;
 • змінювати маску рекомендовано кожні 2-3 години, адже по закінченню цього часу вона перестає виконувати свої захисні функції;
 • страждає шкіра, прикрита фільтром, можуть з’явитися висипання.

Є ще один великий недолік даних виробів. Річ у тому, що вони не закривають очі. Деякі віруси, у тому числі коронавірус передаються від людини до людини через слизові оболонки (кон’юнктиви). В цьому випадку прекрасною альтернативою є захисний екран із пластику.

Різновиди масок

Всі сучасні медичні вироби (мова йде про маски) за їх використанням ділять на повсякденні та спеціалізованого призначення. Виготовляють їх з нетканих синтетичних матеріалів. Процедурні (повсякденні) призначені для одноразової експлуатації. Фільтр в них тришаровий. Сьогодні виготовляють екземпляри для дорослих і дітей.
Розміри ЗІЗ:

 • дорослі 17,5 см на 9,5 см;
 • дитячі 14 см на 8 см.

Вироби спеціалізованого призначення виконані з чотирьох шарів матеріалу: зовнішні шари 2 шт., 1 фільтр, проти рідинний шар.
Якщо немає можливості купити виріб в аптеці, використовуйте підручні матеріали! Зробіть ватно-марлеву пов’язку або складіть в кілька шарів пелюшку дитячу, прикрийте органи дихання. Ви можете самостійно зшити тканинні варіанти засобів індивідуального захисту. У них дозволено пересуватися в громадському транспорті, відвідувати людні місця.

Чому екран кращий за маску

Отже, чому використання екранів набагато ефективніше і безпечніше? Розгляньмо переваги цих виробів, і ви самі виберете для себе, що обрати для повсякденної експлуатації.

 • Екран захищає все обличчя.
 • Його можна носити довше.
 • Легко знезаражувати використовуючи спирт, мити в гарячій мильній воді.
 • Нема потреби утилізувати після носіння, досить просто стерилізувати.
 • Коштує недорого.

Захисний екран не займе багато місця в сумці або рюкзаку. Його можна брати з собою всюди, ефективність вище (доведено на практиці). Також рекомендуємо завжди мати при собі кілька засобів одночасно. Ситуації бувають різні, і краще бути захищеним на 100%.

Купити засоби для захисту особи сьогодні не складно, їх продають в будь-якій аптеці або через інтернет. Оскільки ситуація з ковід напружена, рекомендуємо запастися захистом в достатній кількості. На одну людину рекомендовано кілька екранів і хоча б пара тканинних масок (на перерву).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *