Статті

Медичний костюм: його історія та етапи розвитку

Сучасний лікар виглядає охайним, а його робоча форма інтуїтивно викликає довіру у пацієнтів. Медичний одяг захищає працівників від можливих загроз. А ви знали, що медичний халат з’явився тільки в 19 столітті? Що було до цього? До цього часу робочої форми не було.
Фартух лікар міг вдягнути, якщо проводив операцію, іноді нарукавники. Повитухи та медсестри носили чернечий одяг.
Хірурги почали носити спецодяг в 1918 році. Епідемія іспанського грипу і теорія Лістера (про антисептики) зробили свою справу — медпрацівники почали носити на роботі білу уніформу.
Ви будете здивовані, але до 19 століття хірург, забруднений кров’ю, вселяв більше поваги, ніж чистесенький без жодної плямки.
Сьогодні форма без плям крові й ліків – ознака професіоналізму. Ще 75-100 років тому люди думали інакше. Якщо хірург вийшов чистий з операційної, а чи робив він операцію в принципі? Навіть могли пустити слух, що фахівець боягуз, боїться забруднити руки кров’ю.
Історія медичного костюма розвивалась дуже стрімко. Сьогодні це високотехнологічний одяг, для якого важливі не лише робочі характеристики, але і дизайн. У робочій формі людина повинна виглядати охайно, естетично, сучасно.

Медичний костюм - перші моделі

Науковець Джозеф Лістер зробив величезний внесок в медицину. Творець хірургічної антисептики поклав початок експлуатації медичного одягу. Це завдяки Лустерові хірургічний театр трансформувався в операційний зал і з’явились медичні халати.
Білосніжне вбрання для медпрацівника ввели німці під час франко-прусської війни. Після «іспанки» було прийняте рішення, що медичний працівник будь-якого рангу: медсестри, санітари, лікарі … все повинні носити білі халати й шапочки. З появою білих халатів госпіталі змінилися. Уніформа медичного працівника вплинула на порядок. Знизився рівень інфікування пацієнтів.
З цього часу на лікарів і медсестер почали дивитися, як на рятувальників. Хворий пацієнт бачив в коридорі силует людини в білому і на рівні підсвідомості заспокоювався, знав, що допомога поруч.

Чому обрали білий колір для медичної форми

Є багато теорій з приводу того, чому спочатку медичний одяг був білосніжним. За однією з версій саме так виглядали зороастрийскі цілителі. За іншою версією білий колір ще в християнстві асоціювався з благодаттю і Спасителем.
Медицина — наука точна, і релігійні мотиви не вселяють довіри. Білий колір медичного одягу був обраний тому що:

  • на білій тканині видно будь-які плями й забруднення;
  • білу тканину можна хлорувати, кип’ятити, прасувати при високих температурах, і вона не вилиняє (лікар завжди виглядає охайно);
  • білий колір добре видно в натовпі й в приміщеннях з поганим освітленням (раніше з електрикою і хорошим світлом були великі проблеми).

Далі більше, медичний одяг почали створювати синього та зеленого кольорів. Це було зроблено для хірургів. Білосніжний халат під операційним світильником осліплював медиків. Під час складних операцій, які тривали годинами, хірург міг на деякий час втратити зір. Ефект порівняємо з тим, коли людина без спеціального захисту дивиться на зварювальний апарат.

Етапи апргрейду медичних костюмів

Йшов час, технології розвивалися, а разом і з ними еволюціонував медичний захисний одяг. Тканинні костюми замінили неткані комбінезони й халати. На цьому етапі можна відмітити новий прорив у виготовленні в засобів індивідуального захисту. Нові технології дозволили в десятки разів поліпшити експлуатаційні характеристики засобів індивідуального захисту, а саме:

  • захист шкірних покривів від проникнення рідин;
  • захист від пари й агресивних речовин;
  • відвертання проникнення вірусів через повітря.

Сучасний ЗІЗ — використовують не лише лікарі, але й працівники санітарних служб, лабораторій. На спецодязі має бути мінімум застібок. Манжети обов’язково щільно прилягають (для цього в них ушивають гумки), горловина закрита.

Протичумні костюми

Медичний захисний одяг і протичумні костюми в історії медицини зіграли важливу роль при лікуванні пацієнтів. Перші прототипи сучасних протичумних костюмів носили ще в середньовіччі, коли люди помирали від спалахів Чуми.
Ці костюми й зараз популярні, але тільки на Хелловін. Маска у вигляді черепа птаха з дзьобом, мішкувате вбрання. Чумний доктор виглядав жахливо.
У 1889 році професор Догель запропонував дизайн респіратора. Він показав високу ефективність у захисті від заражень вірусами та інфекціями. На початку 20-го століття респіратор замінили вугільним протигазом.
Протичумні костюми використовують у надзвичайних ситуаціях. Пандемія COVID – 19 і SARS – Cov – 2 у 2019 році стали яскравим прикладом того, як працюють ЗІЗ. Медичні співробітники цілодобово знаходилися в спеціальному захисному одязі, контактуючи з інфікованими пацієнтами в режимі 24 години в

Сучасний погляд на захисний одяг

Сьогодні захисні комплекти виготовляють тільки з нетканих матеріалів. Полімерні волокна не викликають алергічних реакцій і не накопичують статичну електрику. До переваг цих комплектів відносяться такі якості:
стійкість до розривів і проколів;

  • терморегуляція;
  • мала вага;
  • вологостійкість;
  • не мнуться;
  • виглядають естетично.

На одяг діють спеціально розроблені стандарти якості, прийнята Всесвітньою Організацією Охорона здоров’я.
Чи можна сьогодні купити такий спецодяг в Україні? Так, зробити це може будь-який українець. ТМ Венето робить сертифіковані комплекти захисних костюмів Венетомед (халати, комбінезони, маски, бахіли, екрани). На офіційному сайті компанії ви можете купити СИЗИЙ оптом і уроздріб. Доставка транспортними компаніями можлива по усій Україні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *