Статті

Що вибрати: багаторазовий або одноразовий захисний комбінезон

Сьогодні тема ЗІЗ актуальна як ніколи. По-перше, засоби індивідуального захисту широко використовуються в багатьох професіях. По-друге, вірус Covid-19 змусив всіх нас кардинально переглянути своє ставлення до спецзахисту. Видів костюмів, халатів, комбінезонів і аксесуарів сьогодні дуже багато. Їх можна розділити на ворсові / безворсовие, стерильні / нестерильні, одноразові / багаторазові захисні комбінезони і тд. Хтось вважає, що одноразові захисні вироби практичніші і безпечніші. Правда це чи міф, ми спробуємо з’ясувати далі в статті.
Головне призначення всіх захисних костюмів – створення бар’єру, який перешкоджає проникненню механічних частинок, рідин, сипучих речовин на шкіру. Комбінезон – це злите поєднання верху і низу, доповнене капюшоном. Вироби можуть бути доповнені захисним ламінованим шаром в області живота і рукавів.
Багато людей сьогодні не знають, в чому різниця між засобами індивідуального захисту. Брак знань призводить до негативних наслідків. Компанії і різні підприємства, де є певні вимоги до безпеки працівників завжди закуповують спеціалізовані комплекти.
Одяг одноразового використання створений для не тривалої експлуатації (до трьох разів). Багаторазовий спецодяг призначений для більш тривалого носіння. Він відрізняється підвищеною міцністю і стійкістю до розривів, порізів, проколів. У деяких випадках недоцільно використовувати такі костюми. Наприклад, якщо вони потрібні для виконання якихось короткострокових завдань:

 • обробка рослин;
 • дератизація приміщення;
 • робота на пасіці;
 • фарбування стін, підлоги;
 • прибирання території та ін.

Сьогодні на ринку представлений величезний вибір таких виробів.
Як бути звичайним людям, які просто хочуть убезпечити себе? Давайте розберемося з властивостями, призначенням і різновидами спецодягу.

Властивості одноразових комбінезонів

Отже, в більшості випадків це одяг білого кольору, але бувають чорні, жовті, червоні й інші варіанти. Для їх виготовлення використовують більш тонкий матеріал, ніж для багаторазових ЗІЗ. Використовують їх в основному в фармацевтиці, а також:

 • медицині;
 • клінінгу;
  будівництві;
 • харчовій промисловості і тд.

Такі комплекти мають легку вагу і не сковують рухів. Також вони антистатичні і повітропроникні. До виражених переваг можна віднести і відсутність ворси. Вироби не накопичують пил – це дуже зручно і корисно для роботи, адже мікроорганізми і пил не накопичується на поверхні матеріалу. У даних комплектів обов’язково повинні бути герметичні застібки, які легко закриваються.
Сучасні ЗІЗ виготовлені з нетканих полімерів, наприклад, з такого матеріалу, як spunbond, medispun.

Костюм багаторазовий захисний

Захисний костюм багаторазового використання – це засіб індивідуального захисту, який застосовують при роботі з небезпечними речовинами і контакті з агресивним патогенним середовищем. Основна їх особливість полягає в тому, що ЗІЗ можна стерилізувати і використовувати до 50 разів.
Їх можна прати, дезінфікувати і обробляти в автоклаві. При цьому матеріал не втрачає своїх експлуатаційних характеристик і захисних властивостей. У таких виробів шви стійкі до розривів, нитки, які використовують для швів, можуть бути термостійкими або армованими.
Застосовують такий одяг в медицині і на складних виробничих лініях. Залежно від сфери застосування костюми мають свої відмінності за кроєм, кількістю кишень, варіантами застібок і ін. Вироби можуть бути виконані для роботи в різних кліматичних умовах (згідно УХЗЛ).
Деякі вироби підлягають ремонту. Матеріали, з яких їх виготовляють стійкі до прання в пральній машині, високих температур.

Основні властивості:

 • повітропроникність;
 • гігроскопічність;
 • бар’єрний захист;
 • антистатичність.

Вони не видають неприємного шелесту при роботі. Зазвичай не якісні комплекти шелестять під час носіння, цей звук не тільки діє дратівливо, заважає почути людей навколо вас.
Безпека і практичність доповнили ще одним критерієм – естетичністю. Костюм захисний повинен виглядати акуратно, бути зручним, мати сучасний дизайн.
ЗІЗ протичумні костюми – ті, які використовують медпрацівники, фармацевти за ступенем захисту ділять на 4 типи. Вони стійкі до проникнення рідин, впливу кислот, лугів, масел і різних сипучих речовин.

Що краще: одноразовий або багаторазовий комбінезон

Порівнювати одяг різного призначення не зовсім доцільно. ЗІЗ мають схожі функції і явно виражені відмінності. Вибір залежить від того, для чого ви будете її одягати.
Від того, чи є у вас можливість стерилізувати ЗІЗ. Якщо вам потрібен комплект для виконання побутових робіт, доцільно купити одноразовий виріб.
Працівники клінінгових компаній, дезінсектор, лаборанти надягають багаторазову одяг. Він коштує дорожче, асортимент його ширший, захисні функцій на порядок більше.
Сьогодні через коронавірус медичні працівники змушені приймати пацієнтів в протичумних костюмах 4 типу. Це найміцніший спецодяг. Він виготовляється відповідно до міжнародних стандартів.

Підведемо підсумки

Отже, тепер ви знаєте, що одноразовий одяг може використовуватися до трьох разів. Тому після першої експлуатації не поспішайте його викидати. Тільки є один нюанс, використовувати його потрібно відразу. Відпрацювали в ньому три дні поспіль і утилізували. Стерилізувати його не можна, зберігати в будинку теж.

Комплекти, призначені для багаторазового використання, стерилізують після кожного носіння. Їх можна одягати поверх верхнього одягу. Ці вироби підходять для роботи в умовах підвищеної небезпеки. Для побутових потреб можна купити більш бюджетний варіант.

При покупці зверніть увагу – одяг спеціалізований або універсальний. Віддавайте перевагу перевіреним виробникам, які готові надати сертифікати відповідності для спецодягу. Будьте уважні при виборі свого розміру.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *